Yaban Mersini Kurusu Faydaları


0

Kemiklerin Güçlü ve Sağlıklı Olmasını Sağlar

Yaban mersini kurusunda çeyrek bir bardak başına yaklaşık 23.8 mikrogram K vitamini bulunur. Bu miktar, K vitamini için alınması gereken günlük değerin %20 ila 26’sına eşittir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığı için önemli bir role sahiptir. Yaban mersini yüksek K vitamini içeriği ile kemikleri güçlendirir, kolay kırılmasını önler. Bunun da ötesinde, K vitamini vücutta kemik yapımında kalsiyum kullanılmasına da yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezinde yapılan araştırmalara göre, K vitamininin özellikle osteoporoz riski taşıyan menopoz öncesi kadınlarda kemik kırılma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kanseri Önler

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, yaban mersini ağız, yumurtalık, kolon, karaciğer, prostat, akciğer, mide ve meme dahil olmak üzere farklı birçok kanser türünü önlemek için yardımcı olabilir. Yaban mersini kurusu kanseri önleme ve iyileştirmede yararlı olan ellagik asit, pterostilben ve antosiyanin gibi kimyasal bileşikler içerir. Pterostilben özellikle karaciğer ve kolon kanserinin tedavisinde oldukça etkilidir. Yüksek miktarda C vitamini, bakır ve fenolik bileşikler, antioksidanlar bakımından zengin, kanser hücrelerinin ilerlemesine engel olur.

Serbest Radikallere Karşı Savaşır

Çeyrek bir bardak yaban mersini kurusu günlük ihtiyacın % 11 ila 13’ünü karşılayan yaklaşık 9.5 miligram C vitamini içerir. Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini, kemik büyümesinde ve doku tamirinde yardımcı olur. Vücudun yaraları iyileştirmek ve ayrıca diş ve kemik onarımı ve bakımını yapmak için C vitamin ihtiyacı vardır. C vitamini ayrıca, ligamentler, deri, kan damarları, tendonlar ve kıkırdak oluşturmak için kullanılan bir protein olan kolajen oluşturmaya da yardımcı olur. Kollajen, serbest radikallerin antioksidan aktivitesi ile zararlı etkilerini engeller. Serbest radikaller DNA’nıza zarar veren ve kalp hastalığına ve kansere neden olan kararsız bileşiklerdir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yaban mersini kurusu serbest radikalleri yok edip enfeksiyonlarla savaşarak bağışıklık sistemini güçlendiren antisoksidan deposu olan bir besindir. Ayrıca, yaban mersini kurusu C vitamini ile yüklüdür ve vücudun soğuk algınlığı, ateş ve diğer birçok virüs ve bakteriyel bulaşıcı hastalıkları yakalamasını önleyen güçlü antibakteriyel ve virüs karşıtı özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak  hastalıkları önlemek için sık sık yaban mersini kurusu tüketin.

Sindirim Sistemini Düzenler, Kabızlığı Giderir

Yaban mersini kurusu içinde çeşitli vitamin, mineral ve asitlerin bulunması sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur. Bu meyve, lif bakımından yüksektir ve bu nedenle kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Kalp ve Damar Sağlığınızı Korur

Yaban mersini kurusu, mavi renk veren güçlü fitokimyasallar olan zengin bir antosiyanin kaynağıdır. Bunun dışında, antosiyaninler serbest radikallerle savaşmaya yardımcıdır. Beslenme İncelemeleri Dergisinde yayınlanan epidemiyolojik ve klinik çalışmalar sonucu Mart 2010 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, antosiyaninler ile kalp ve damar sağlığı arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, taze veya dondurularak yaban mersini kurusu kullanılarak yapılan çalışmalar; glikoz metabolizması, lipit peroksidasyonu, toplam plazma antioksidan kapasitesi ve düşük yoğunluklu lipoprotein oksidasyonu gibi metabolik risk faktörlerinde kayda değer gelişmeler göstermiştir. Sonuç olarak yaban mersini kurusunun kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Tip 2 Diyabet Hastalığını Engeller

Yaban mersini kurusu iyi bir lif kaynağıdır. Bir çeyrek fincan kuru yaban mersini, günlük lif ihtiyacınızın % 10 ila 12’sini karşılayan 3 gram lif sağlamaktadır. Lif, sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenler. Klinik çalışmalar, yaban mersini kurusu gibi lif açısından zengin gıdaların tüketilmesinin, tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğünü ve UMMC’ye göre diyabetli kişilerde kolesterol seviyelerini iyileştireceğini ileri sürmektedir.

Beyin Gücünü Arttırır

Yaban mersini kurusu, A, B, C ve E vitaminleri, selenyum, çinko, potasyum, bakır gibi beyin destekleyici besin öğeleri içerir, böylece beyni sağlıklı tutar. Beyin Araştırma dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, yaban mersini kurusunun beyin performansını koruyup arttırmasının yanı sıra parkinson hastalığına yakalanma riskini de azaltmakttığı bildirilmiştir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri yok ederek yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Yaban mersini kurusu dünyanın en iyi antioksidan bakımından zengin besini olması sebebiyle yaşlanma sürecini geciktirmek için günlük olarak tüketilmesi önemlidir. Hatta günlük bir bardak yabanmersini suyu bile içebilirsiniz.

Ayrıca, yaban mersini tüm vücut hücrelerini yaşlanmaya karşı koruyan ve cildin genç görünmesini sağlayan iltihap karşıtı özellikler açısından da zengindir. Kırışıklıklar, ince çizgiler, sarkma ve donuk cilt gibi erken yaşlanma belirtilerini önler.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Şifadır

Rutgers Üniversitesinde 2004 yılında yapılan çalışmaya göre, yaban mersini kurusunun idrar yolu enfeksiyonlarını (İYE) önleyip ve tedavi edebileceği bildirilmiştir. Bakterilerin mesane duvarlarına yapışmasını engelleyerek idrar yolları enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, antioksidan açısından zengin olan yaban mersini bağışıklık sistemini de güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi mesanenin daha iyi çalışmasına da yardımcı olur.

Günde içeceğiniz 1 bardak yaban mersini suyuyla idrar yolları enfeksiyonundan korunabilirsiniz.

Yaban Mersini Nasıl Kurutulur?

(Bu yöntemle şeftali, erik, kayısı, elma, kiraz, yaban mersini ve domates gibi meyveleride kurutabilirsiniz)

Malzemeler; istediğiniz meyveler, tepsi, plastik veya tel ızgara,tülbent,1 su bardağı limon suyu ve 4 bardak su.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
Abla