Vüdumuzun Bize Belli Ettiği, Ciddiye Almamız Gereken 10 Hastalık Belirtisi!


0

Ciddiye Almamız Gereken 10 Hastalık Belirtisi Vücudumuz bazı hastalıkları bize belli eder. Bunları görmezden gelip amaan geçer demek ileride daha büyük problemlerle karşılaşmaya sebep olabilir. Her belirtinin altında çok ciddi bir rahatsızlık yatıyor diye bir şey elbette ki yok ama bunları bilip en azından bir kontrol  ettirmenin de faydası olacaktır.

Ciddiye Almamız Gereken 10 Hastalık Belirtisi

1. Göz akının beyaz olmaması

Sklera her zaman beyaz olmalıdır. Eğer göz akınız sarı ya da sarıya yakınsa sarılık, karaciğer veya safra kesesi rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Kırmızı olması ise hipertansiyon belirtisi olabilmektedir.

2. Çatlak dudaklar

Sıcaklık değişimleri ve rüzgarlar dudakların çatlamasını tetikler. Ağız ülserinin sinyali olabileceği gibi genellikle B vitamini ve Çinko eksikliğini gösterir. Mantar enfeksiyonlarının da en belirgin işaretlerindendir.

3. Saçların 40 yaşından önce yoğun bir şekilde ağarması

Saçların ağarması elbette normal bir durumdur ve ırsidir de. Ancak eğer 40 yaşından önce saçınızın yarısından fazlası ağarmışsa bu, diyabet belirtisi olabilir. Kontrol ettirin ve ailenizde başkalarında da aynı sorun var mıydı diye bakın.

4. Doğum lekeleri

Doğum lekeleri genellikle zararsız ve iyi huyludur ancak bazıları çok tehlikeli olabilir. Özellikle fazla güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak görülenleri cilt kanserine sebep olabilir.

5. Değişik tırnaklar

Kırmızı tırnak yatakları kalp hastalıkları belirtisi olabilirken, beyazlar ise hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

6. Boyun şişmesi

Özellikle 20-50 yaş arası bayanlarda boyun şişmesi varsa büyük ihtimalle troid hastalıklarının göstergesidir. Erkeklerde nadir olmakla birlikte aynı durum geçerlidir.

7. Avuç içi kırmızılığı

Bu durum; uyuşturucu, egzama, bazı yiyecek içecek gibi alerjik reaksiyonlar sonucu meydana gelebilir. Bunun dışında kırmızı avuç içi yoğun yorgunluk veya karaciğer rahatsızlıklarından kaynaklanıyor da olabilir.

8. Kırmızı yüz

Özellikle 3-55 yaş arasındaki kadınlarda sıcaklık değşimleriyle alakalı olarak sık rastlanır. Aslında kronik ir hastalık olan yüz kızarıklığının sebepleri tam olarak bilinememektedir.

9. Kaş kaybı

Yaş ilerledikçe kaşlarda seyrelme görülmesi normaldir. Ancak kaşların aniden dökülmeye başlaması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Zayıf tiroid fonksiyonları, hipertiroid gibi tiroid hormonu sorunlarının bir göstergesi olabilir.

10. Ayakların Üşümesi

Ayak üşümesi sıcaklık değişimleriyle alakalı olabileceği gibi kalp ve kardiyovasküler rahatsızlıklara da işaret edebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
Abla

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir