Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı?


0

Şekerin vücudumuz için ne kadar zararlı olduğu biliniyor ve günümüz tüketim toplumunda şekerli gıdaların yerleri eskisine göre çok daha sağlam.

Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı

Onyıllar önce hayatlarımızda bu kadar şeker temelli ürün bulunmuyordu..

Bu nedenle insanlar şekerin zararlı etkileri ile çok daha az karşılaşıyorlardı.

Lakin artan üretim kapasiteleri, ucuzlayan hammaddeler ve artan gelir düzeyleri ile birlikte artık şeker her gün tüketilen maddeler arasına girdi.

Ancak kilo aldırmaktan tutun da kanseri tetiklemeye kadar çok sayıda etkisi bulunan şeker, özellikle de rafine şeker formunda ciddi bir sağlık riski taşıyor.

Ancak şeker yerine kullanılan tatlandırıcıları tercih edenler de onun zararları konusunda biraz endişe içerisindeler.

Sizler için tatlandırıcı kullanmak zararlı mı sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Şekerin verdiği zararlı etkilerden korunmak isteyenler:

Aspartam adlı madde kullanılarak üretilen tatlandırıcı tabletlerini kullanmayı tercih ediyorlar ve bu sayede şekerden uzak durarak tatlı bir lezzet elde etmek mümkün oluyor.

Yapılan araştırmalar bu düzeyde bir aspartam kullanımının kısa ve uzun vadede ciddi zararlarının olmadığını gösteriyor çünkü aspartamın bir birey için zararlı hale gelebilmesi ancak günlük 100 adetten fazla kullanımda mümkün oluyor.

Yani çayına aspartam tableti atanların bu konuda endişe duymalarına gerek yok.

Ancak aspartama sadece bu küçük tabletlerde maruz kalmıyoruz.

Şekerden daha ucuz olması nedeniyle pek çok light içeceğin içerisinde kullanılan bu madde, son dönemlerde pek çok abur cubur ve tatlı malzemelerinin de içerisine girmiş durumda.

Yani hiç farkında olmadan bir yandan şeker bir yandan da aspartam kullanmaya başlamış olmanız çok muhtemel.

Dolayısıyla hayatlarımızdaki aspartam miktarı aslında hiç onu kullanmasak bile ciddi düzeylere ulaşabiliyor.

Uzun vadeli ve yoğun bir şekilde kullanılan tatlandırıcıların beyin hasarlarına yol açabildikleri, bunun yanında insülin direncini de tetikleyebildikleri biliniyor.

Bu nedenle sağlıksız koşullarda ve ucuza imal edilmiş olan tatlı ürünlerden uzak durarak bu zararlardan korunmak mümkün.

Aşırı tüketim halinde kansere de davetiye çıkarma ihtimali olan aspartamın zararları hususunda sektörde uzun yıllardır ciddi tartışmalar da mevcut ancak ne aspartam şirketleri ne de şeker üreten şirketler bu iddialarla net bir sonuca ulaşabilmiş değiller.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir