Genel

Ne işe yaradığını duyduğunuzda şaşıracağınız detaylar


0
Ne işe yaradığını duyduğunuzda şaşıracağınız detaylar Çevremizde sürekli gördüğümüz fakat ne işe yaradığını bilmediğimiz birçok detay var.

Çevremizde sürekli gördüğümüz fakat ne işe yaradığını bilmediğimiz birçok detay var. Bazılarının işlevsel bazılarının derin anlamları var. İşte o ne işe yaradığını tahmin edemediğimiz küçük şeyler.

Gömleğin arka yakasındaki ilmek

Bu ilmek için yaygın olan iki tahmin var. Birincisi gömleği asmak için yapıldığı. İkincisi ise eski zamanlardan kalan çıkarılabilir yaka ve mendillerin bir kalıntısı olduğu yönünde.

Bilgisayarın kablosundaki silindir

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken bu silindiri fark etmişsinizdir. Küçük ama önemli bir cihaz. Elektronik devrelerdeki yüksek frekanslı gürültüyü bastırır. Tasarımı inanılmaz derecede basittir

Uçak pencerelerindeki minik delik

Uçak pencereleri iki parça plastik camdan yapılır. İç cam, uçak kabini ve dışarısı arasındaki basınç farkı nedeniyle paramparça olabilir. Minik delik havanın kabin ile iki bölme arasındaki alan arasında hareket etmesini sağlar, böylece aralarındaki basıncı dengeler.

Silgilerdeki mavi kısım

Silgilerin normal kısımları yazılan şeyleri silmeye yararken, mavi kısım bütün izleri yok eder.

Spor ayakkabılardaki ek delikler

Koşu ayakkabılarının üzerinde ek olarak iki delik bulunur. Çoğu kişi ne işe yaradığını bilmez ama aslında önemli bir amaçları vardır. Spor yaparken, ayakkabı bağcıkları kullanılarak bileği sabitler ve sakatlıkları önler.

Kot pantolonlardaki küçük cepler

İlk kez 1973’de üretilen kot pantolonlara eklenen cepler, o dönemlerde sıkça kullanılan cep saatleri için tasarlandı.

Tükenmez kalem kapaklarının üzerindeki delik

Bir kişinin boğazına bir cisim kaçtığında mukoza zarının reaksiyona girmesiyle şişmeler oluşur. Tükenmez kalem kapaklarındaki bu boşluk da olası bir yutulma sırasında kapağın zar içinde emilmesini önlemeye yardımcı olur.

Yeni giysilerle gelen kumaş ve düğmeler

Herkes bu ürünlerin tadilat için kullanılacağını düşünse de aslında durum faklı. Küçük poşetlerde gelen iplik ve kumaşlar aslında yeni giysilerin nasıl yıkandığını ve kimyasallara nasıl tepki vereceğini göstermek için verilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir