Koklayarak şifa bulacağınız bitkiler


0

Esansiyel yağların farklı kokuları, ruh halimizi, psikolojimizi ve bilişsel yeteneklerimizi bile etkiliyor.

Koklayarak şifa bulacağınız bitkiler

Bitkilerin her birinin ayrı ayrı özellikleri bulunuyor. Bitkileri çay olarak tüketeceğiniz gibi koklamak da bir çok fayda sağlıyor. Esansiyel yağların farklı kokuları, ruh halimizi, psikolojimizi ve bilişsel yeteneklerimizi bile etkiliyor. İşte koklayarak şifa bulacağınız bitkiler ve etkileri.

Canlanmak için: Nane

Nane yağı koklamak, özellikle sürücüleri çok daha canlı bir hale getiriyor. Ayrıca yapılan bir araştırmada, nane yağı koklayan basketbolcuların çok daha enerjik olduğu ve yüksek performans gösterdiği görülmüş.

Mutluluk için : Limon

Japon araştırmacılar, depresif olan kişilerin turunçgiller aromaları kokladıklarında antidepresif ilaçların dozunun düştüğünü görmüş. Çünkü bu kokular, hormon seviyelerini normalleştirmeye yardımcı oluyor.

Odaklanmak için: Biberiye

Biberiye kokusu konsantrasyonu ve zihinsel işler söz konusu olduğunda hatasızlığı arttırıyor. Ayrıca, hafızayı desteklediği de biliniyor.

Sigarayı bırakmak için: Karabiber

Bir araştırma, karabiber yağı koklayan sigara tiryakilerinin koklamayanlara göre çok daha az sigara istediğini göstermiş. Çünkü bu koku, boğazın arka tarafını uyarıyor ve bu da sigara içilmiş gibi bir his oluşturuyor.

Stresi azaltmak için: Lavanta ve Papatya

Lavanta ve papatya, kokularıyla ünlü çiçekler. Bu çiçeklerin kokusu, stresi azaltmakta kullanılıyor. Lavanta ve papatya yağını birleştirip koklayan kişilerin endişe ve kaygıları belirgin bir şekilde azalıyor.

Mide bulantısı için: Zencefil

Zencefil, her bakımdan oldukça faydalı bir bitki. Çay olarak tüketilmesinin yanında baharat olarak da kullanılıyor. Kokusu ise mide bulantısını dindiriyor. Özellikle kanser nedeniyle radyasyon tedavisi gören kişilere öneriliyor.

Daha iyi bir uyku için: Lavanta

Lavantanın rahatlama ve derin uykuyla ilgili olan beyindeki alfa dalgalarını arttığı biliniyor. Lavantanın kokusu aynı zamanda acıyı da azaltıyor.

İştahı azaltmak için: Greyfurt

Greyfurt yağı koklamak, mideyle ilgili sinirleri kısıtlıyor ve açlık hissini baskı altında tutuyor.

Soğuk algınlığı semptomları için: Okaliptüs

Soğuk algınlığı sırasında en büyük problem burun akması ve baş ağrısıdır. Okaliptüs yağı bu dertlerin çaresi. Sıcak bir suyun içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatın ve başınızı bir havluyla öreterek su buharını içinize çekin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
Abla