Kadınlarda Akıntı Neden Olur?


0

Kadınlarda Akıntı Neden Olur Kadınlarda akıntı en sık karşılaşılan sorunlardandır. Polikliniklerde kadınların başvurularında birinci sıralarda yer alması bu kanıyı doğrulamaktadır.

Kadınlarda akıntı ergenlik dönemlerde başlar. Aslında bu ergenliğe girildiği dönemde normal karşılanır. Yani bir hastalık olmasa da akıntı olabilir. Çalışan bayanlarda büyük sorun teşkil eden akıntı patolojik sanılmasına rağmen fizyolojik bir akıntıdır.

Peki, akıntı neden olur? Vücudumuzun dışa açılan bölümleri vardır, bu bölge kurumaması için mukoza denilen salgı üretir. Nasıl ağzımız kurumasın diye tükürük üretiliyorsa, nasıl gözlerimiz kurumaması için gözyaşı salgılıyorsa vajinal bölgede de aynı durum gerçekleşir. Akıntının uzun süre boyunca devam etmesi, kokusu, rengi, beraberinde ağrı yapıp yapmadığı, idrarda yanma, kanama olup olmaması fizyolojik mi patolojik mi olduğunu belirleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Fizyolojik akıntı neden olur?

Fizyolojik akıntı rahim ağzı salgılarıyla birlikte, rahim dokusundaki artıkların atılmasından oluşur. Kadınlarda ki östrojen hormonu, akıntının miktarı ve rahim ağzında bulunan salgı hücreleri ile doğru orantılıdır. Fizyolojik akıntı, belli dönemlerde olabileceği gibi regli dönemlerinde olabilmektedir. Kadınların yumurtlama dönemlerinde vajinal bölgede jöle kıvamında temiz bir sıvı salgılanır. Bu sıvının rengi şeffaf ya da beyazsa, koku yoksa yanma olmuyorsa ve ağrı hissedilmiyorsa bu akıntı fizyolojik akıntıdır. Bazı durumlarda bu akıntı, koku yapabilir. Bunun sebebi akıntının terle karışmasıdır. Alışık olmadığınız renkte ve kokuda akıntınız olursa acilen doktorunuza danışmanız en doğru adım olacaktır.

Bir de fizyolojik olmayan akıntı türleri vardır. Bunu yine akıntınızın nasıl olduğuna bakarak anlayabilirsiniz. Akıntı alışık olmadığınız bir şekilde oluyorsa yani koyu sarı, kahverengi, kanlı bir şekilde oluyorsa ve ilişkiniz sırasında çok ağrı hissediyorsanız genital bölgenizde bir sıkıntı var demektir. Bunun genellikle genital enfeksiyondan kaynakladığı düşünülmektedir. Genital enfeksiyon olabileceği gibi, rahim ağzı enfeksiyonu veya pelvik enfeksiyonu da olabilir. Pelvik, genital bölgenin daha üst kısmını tutan bölgelerdir. Gebelik dönemlerinde akıntılarınız bu şekilde sıra dışıysa temizlik açısından da sıkıntı yaratacağından mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Pelvik enfeksiyonlar tüplerinizin tıkanmasına neden oldukları için nedeni araştırılmalıdır. Aynı zamanda akıntı neden olur sorusuna verilebilecek diğer bir yanıtta, akıntının rahim ağzında kanser öncüsü olan lezyonların habercisi olmasıdır. Akıntının neden olduğu oldukça acil bir şekilde bulunmalıdır.

Akıntıdan Korunma Yolları

  • Genellikle ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. Prezervatif kullanılmalı ve hamilelik planı yoksa kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Cinsel ilişki sonrasında vajinal bölge su ile yıkanmamalıdır.
  • Genital bölge temiz tutulmalı duru su ile temizlenmelidir.
  • Kokulu sabunlar, renkli tuvalet kâğıtları, parfümlü tuvalet kâğıtları kullanılmamalıdır.
  • Kadın spreyleri vajinal duşlarda kullanılmamalıdır.
  • Bakteriyel vajinit tedavi yöntemleri akıntınızın türüne göre değişmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer cinsel yolla bir hastalığın bulaştığı saptandıysa ve akıntı neden olur diye sorduğunuzda doktorunuz bu cevabı veriyorsa eşinizin de tedavi görmesi gerekmektedir.
  • Nem tutan ve sizi sıkan iç çamaşırları kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir