Genel

Enerjimizi yüksek tutmak için ne yapmalıyız


0

Enerjimizi yüksek tutmak için ne yapmalıyız Gün içinde yüksek bir enerjiyle dolaşmak için neler yapabiliriz, öğrenmekte fayda var.

Vücudumuzda dolaşan görünmez bir enerji olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Biz kabul edelim ya da etmeyelim o enerji bazen düşük, bazen de yoğun seyir de ruhumuzu sararak dolanıyor. İşin bilimsel kısmı elbette apayrı. Ancak biz bu enerjinin adını bilimsel olarak koymadan, ona sadece enerji diyerek günlük seyrimizi değiştirebiliriz. Ya da değiştirmeliyiz. Çünkü insan olarak kesinlikle mutsuz bir gün geçirmeyi hak etmiyoruz.

Bu durumu aslında biz gün içerisinde hep ”Bugün modumda değilim – Bugün modum çok düşük” şeklinde cümlelerle eşimize dostumuza anlatırız. İşte o bahsettiğimiz mod, bizim tanımlayamadığımız ama ölesiye hissettiğimiz, enerji.

Sürekli ani değişimler yaşatan enerjimizi yüksek tutmanın kendimizce püf noktalarını geliştirebiliriz.

Güne erken başlayın

Güneşi görmeden gününüzü bitirmeyin. Güneş ışığı sadece D vitamininden ibaret değildir. İnsanın ruhunu da okşar. Güneşin ruhunuzu ısıtmasına, ruhunuza dokunmasına izin verin. Erken uyanın ve güneşi selamlayın.

Mutlaka kahvaltı yapın

Vücudumuzun özellikle sabah saatlerinde beslenerek enerji almaya ihtiyacı vardır. Vücudunuzu besleyin, ona peynir, domates, sıcacık çay, belki yanında simit ikram edin. Yalnız dahi olsanız bunu yapın. Çünkü siz değerlisiniz ve bunu hissetmelisiniz.

Sabah sporunuzu yapın

15-30 dakika kadar bir müzik eşliğinde spor yapmayı deneyin. Düşününce çok zor hatta imkansız gibi görünen bu maddeyi bir rutine dönüştürdüğünüzde size yansımasının nasıl da müthiş olduğunu hissedeceksiniz.

Müzik seçiminiz de pozitif olmalı

Müzik kesinlikle hayatın bir parçası, bu yadsınamaz. Ancak nasıl müzikler dinlediğimize dikkat etmekte fayda var. Özellikle modumuzun düştüğü anlarda kesinlikle depresif şarkılardan uzak durmalıyız.

Her zaman pozitif düşüncede olun

Gün içerisinde modunuzu düşürecek düşüncelerden, hareketlerden, hatta insanlardan uzak durun. Aslında bunu bütün hayatınız için yapın.

Sevgi dolu olun

Yolu her zaman sevgiden geçen insanlar kaybetmezler. Sevin, sevilin. Kendinizin de, hayatın da değerini bilin.

Sevdiğinizi söyleyin

O kişi her kimse; anneniz, babanız, kardeşiniz, sevgiliniz… Listeniz uzun olsun ve onlara her zaman sevginizi söylemekten ve hissettirmekten kaçınmayın.

Aynada kendinize bakın

Hatta her sabah kendinize bakmadan evden çıkmayın. Sadece dişlerinizi fırçalarken ya da saçlarınızı tararken değil ama. Ne kadar güzel olduğunuzu kendinize söylemek için. Bakın, gülümseyin ve yola çıkın.

Kendinizi tanıyın

”Nasıl yani, ben kendimi tanımıyor muyum?” diyebilirsiniz. Ama bir düşünün, dünya gelişirken siz de değişiyorsunuz. Değişiminizi ve gelişiminizi takip edin. Sizi neler üzüyor, neler mutlu ediyor iç terazinizde bir tartın.

Hayat kısa, kuşlar hep uçuyor

Hayat kısa, farkında olun. Hiçbir şeyin üzülmenize sebep olmaması gerektiğini üzerinden zaman geçtikten sonra ne kadar aptalmışım diye kendinize güldüğünüz anda fark etmeye çalışın. O anlar bir daha geri gelmez.

Affedin

Sizi geçmişe bağlayan, bugünkü enerjinizi etkileyen ne varsa, hepsinin geride kaldığınıza önce aklınızı sonra da kalbinizi ikna edin. Kaybettiğiniz hiçbir saniyenin asla geri gelmeyeceğini kendinize hatırlatın.

Bu maddeler uzar gider. Aslında özetle mutluluğun size gelmesi için beklemeyin. Siz ona koşun. Ne kadar değerli olduğunuzu unutmayın ve anın tadını çıkarın. Kendinize her günün en değerli varlığı olduğunuzu hissettirin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir