Çocuğunuza tutumlu olmayı öğretin


0
Çocuğunuza tutumlu olmayı öğretin Çocuğunuza para konusunda gerekli bilgileri ne zaman vermeye başlayacağınızı ve onu bu konuda hayata nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz?

Uzmanlar çocuklara erken yaşta doğru para harcamanın öğretilmesinin yetişkin bir birey olduğunda paranın değerini bilerek yaşamasını sağladığına dikkat çekiyor. Özellikle çocuk yaşta öğrendikleriyle tutumlu olmayı ve dürtülerini kontrol edebilmeyi de öğrenmiş oluyor. Paradan anlamadığını düşündüğümüz çocuklarımız aslında algılarının en açık olduğu dönemi yaşadıklarından sadece para konusunda değil, onlara kazandırmak istediğimiz bütün kazanımlar konusunda da verim alabileceğimiz yetideler.

Öğretmeye doğru zamanda başlayın

Uzmanlar çocukların algılarının 3-4 yaşlarında artık öğrenmeye açık olduğunu ve para konusunda da ebeveynlerin eğitimlerine bu yaşlarda başlaması gerektiğini vurguluyor. Bu yaşlarda yavaş yavaş paranın ne olduğu, neden kullanıldığı, kullanımının sınırları anlatılmaya başlanmalıdır.

Çocuğunuzun rol modeli sizsiniz

Çocuğunuzun en çok sizi gördüğünü ve siz kimseniz çocuğuzun da o kişi olacağını unutmayın. Tutumlu olmayı öğreteyim derken çocuğunuzun cimriliği öğrenmesine de sebep olabilirsiniz örneğin. Bu sebeple her bilgiyi zamanında ve dozunda vermeye özen gösterin.

Çocuğunuza güvenin

Çocuğunuza güven duygusunu öğretmek için önce siz ona güvenmelisiniz. Çünkü bu duygular ancak hissedilerek öğrenilecektir. Örneğin artık okul çağına geldiğinde kendi parasını kendisinin kontrol etmeye başlaması konusunda teşvik etmelisiniz. Bunun yanında ona bir de kumbara hediye ederek para biriktirmenin de hayatın bir parçası olduğunu aşılayabilirsiniz.

Çocuğunuz doğrusuyla yanlışıyla sizin eseriniz olacaktır. Ona ne öğrettiğinize dikkat edin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir