Aşk Bağımlılık Haline Geldiğinde


0

Aşk Bağımlılık Haline Geldiğinde İlişki bağımlılığı ilk bakışta ilişkinin balayı dönemi gibi görünür.

Aşk Bağımlılık Haline Geldiğinde

Aradaki farka gelince, balayı dönemi olağan bir evredir, bağımlılık ise akışa karşı durur ve heyecan ile dramanın doruğuna dört elle sarılır. Aşk yoluna devam eder, bağımlılıksa olduğu yerde sayarak bizi felce uğratır, doyurulamaz.

Bağımlılık koşulsuz sevgi gibi de hissedilebilir: “Beni ne kadar aldatmış, kandırmış olursa olsun onu bunca yıl sonra hâlâ seviyorum.” Kendisini o kadar incitmesine rağmen terk edemez; fakat onunla da kalamaz.

Bu Bağımlılık Nereden Gelir ?

Yetişkin ilişkilerimizde erken dönemdekine benzer bağlar oluştururuz. İlk bağlılıklarımızdaki bozukluklar, bağımlı ilişkilerin çantasında keklik olmamıza yol açar. Çocukluğumuza ait belli bir anı, yetişkin bizdeki belli bir refleksi harekete geçirir.

Geçmişimizdeki boş deniz manzarasından çıkıp cennet bahçesini aramaya koyuluruz. Bulduğumuzda gereğinden fazla değer verirken yalnız bırakılmış benliğimizin gerçek ihtiyaçlarına gereken değeri vermeyiz.

Bağımlılıkta, sözgelimi seks ihtiyacı ile karıştırdığımız şefkat ya da dokunulma ihtiyacının kaba bir çeşitlemesinin peşindeyizdir.

İlişkimizde Nasıl Vücut Bulur ?

Bağımlılıkla ilgili bir problem daha vardır: Reddedilmek de kabul görmek de adrenalin yükselttiğinden bağımlı için her ikisi de heyecan vericidir. Bundan dolayı adrenalin gidip gelmelere takılmamıza sebep olur; onu terk ettiğimizde bile eşimiz bize uyuşturucu dozumuzu vermiş olur. Bu tür bağımlılıklar genellikle “tahrik et ve geri çekil” arasında gidip gelir.

Önce sizi kendime çeker, sonrada kendimi geri çekerim. Ardından aynını siz bana yaparsınız. Her türlü bağımlılıkta korku ile arzuyu aynı anda yaşarız.Bundan kurtulmak spiritüel aydınlanmadır. Dolayısıyla, özellikle de değişimin ötesinde olanı arayış olduğu için bağımlılık spiritüel bir hastalıktır.

Durumu Rumi şu dizeleriyle ne kadar da güzel dile getirir:
‘’Sevdiğimle tattığım tensel hazlar, işte onlardır dokuyan her bir tülünü ömrümün.’’

Partnerimizde Neyi Ararız ?

İlişki bağımlılığı, aynalamaya dayanır. Rüzgar Gibi Geçti filminde Scarlett O’Hara “Kendi icadıma aşık oldum. Kendi elimden çıkma bir takım elbiseye aşık oldum. Ashley geldiğinde de takım ona uyuyor mu diye bakmadan giydirdim. Onun gerçekte ne olduğunu göremedim. Onu değil, üzerine giydirdiğim o güzel elbiseleri sevmeye devam ettim” der.

Hikayenin sonunda şunu ekler: ‘’ Var olmayan birini sevdim.’’ Bunu söylerken yürekli bir şekilde ima ettiği şudur: ‘’ Yaratıp sürdürdüğüm şeyin sorumluluğunu alıyorum.’’

Fakat Ashley de buna dahildir. Cinsel bağımlılık veya ilişki bağımlılığı asla tek taraflı değildir. Belki bir taraf daha yoğun biçimde çekilir ama daha fazla arzulanan da daha çok sevildiğini hisseder ve ne kadar karşılık verip vermeyeceğinin kontrolü de o ölçüde onda olur.

Bu kadar acı veren bir bağ (daha doğrusu tutku) yaşanırken bir taraf doğrudan yaklaşımı benimserken diğeri baştan çıkarmanın dolaylı yaklaşımını sergiler veya geri çekilir. Hiçbir zaman sahnede yalnız değilizdir. Karşımızdaki kişi üstüne düşen rolü oynayacaktır.

Bağımlılık, istediğimizi elde etme yolunda azim ve dayanıklılığımızı ortaya çıkarır. Nesnesi uygunsuz da olsa tümüyle onu almaya odaklanan zihnimiz bize istediğimize yoğunlaşarak uzanıp alma gücümüz olduğunu gösterir. Yakınlık kurmak için bulunmaz özelliklerdir bunlar, yapılması gereken onları başka bir yönde kullanmaktır.

Evlilik terapisi oturumlarında, bu örtülü olan ruhsal ihtiyaçlarımızı gün yüzüne çıkarmaya çalışırız. O kadar derinlerde gömülüdürler ki ancak güvenli bir limanda dışarıya çıkma cesareti gösterir.
Sevgiyle kalın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir